1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2007

 

Повсеместните, значителни  валежи през ноември, надхвърлили на места в Южна България 2-3 пъти месечната норма, преустановиха сеитбата на пшеницата и ечемика. Дъждовната есен не даде възможност след изтичането на агротехническите срокове да бъдат засети останалите 15-20% от предвидените за зимни житни култури площи.

През декември според климатичните норми на нашата страна средноденонощните температури са значително под биологичния минимум, необходим за вегетацията на зимните житни култури. През месеца състоянието на по-голямата част от есенните посеви във фенологично отношение няма да се различава от това, наблюдавано в края на ноември.

В края на есента и началото на зимата ще преобладават посевите с пшеница и ечемик във фаза трети лист. Вследствие на поднормените температури в края на октомври и през по-голямата част от ноември само част от есенниците, засети в оптимален срок, достигнаха необходимата ефективна температурна сума за встъпването им във фаза братене, предпоставка за успешното им презимуване. Малка част от посевите, засети в началото на ноември, ще посрещнат зимата във фаза поникване и начален етап на листообразуване. При отсъствие на снежна покривка тези зимни житни култури ще бъдат най-уязвими на характерните за месеца средни отрицателни температури на места  до минус 10-12°С.

През декември пшеницата и ечемика във високите полета и в по-голямата част от полските райони на страната ще се намират в състояние на покой. Изключения са възможни през относително по-топлите периоди по Черноморието и по долината на р.Струма. В тези райони е възможно краткотрайно да се създават условия за протичане на слабо изразени вегетационни процеси предимно при посевите с пшеница и ечемик, намиращи се в начален етап от развитието си (фаза поникване и начален етап на листообразуване).

Декември е месеца за приключване засаждането на овощни дръвчета и есенно-зимните растително-защитни мероприятия при трайните насаждения, а в южните райони на страната и за предзимна сеитба на някои студоустойчиви зеленчукови култури (моркови и магданоз). Тези мероприятия трябва да се провеждат при положителни средноденонощни температури, което изисква да се следят краткосрочните и средносрочни метеорологични прогнози.

През месеца очакваните валежи ще увеличат есенно-зимните влагозапаси в двумертови почвен слой. В края на ноември в част от южните райони на страната почвените влагозапаси в еднометровия слой достигнаха нива, близки до ППВ (пределна полска влагоемност). На места (Хасково) бяха преовлажнени засетите с пшеница и ечемик посеви, при които съществува риск от частични повреди вследствие ограничения достъп на кислород в коренообитаемия почвен слой.

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ НОЕМВРИ 2007 

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ОКТОМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ АВГУСТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ЮЛИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ЮНИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ АПРИЛ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ МАРТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ФЕВРУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ЯНУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ НОЕМВРИ 2006

 

 

НИМХ-БАН

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.