1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. Агрометеорологична прогноза за месец юли 2006

Агрометеорологична прогноза за месец юли 2006

 

Развитието на земеделските култури през юли ще бъде в пряка зависимост от почвените влагозапаси. И през юли в много райони от Западна България нивото на почвените влагозапаси в 50 и 100 см слой ще бъде значително по-високо от това на останалите райони в страната, резултат от наднормените валежи през изтеклия месец (Враца 115л/м2, Монтана 121л/м2, София 139л/м2.) В Източна и на места в Южна България, където в началото на лятото се наблюдаваше дефицит на почвена влага при пролетните култури, количеството на валежите през юли, по норма близо два пъти по-малко от тези през юни, ще налагат поливането в тези райони като приоритетно мероприятие през месеца.  

Очакваните валежи в началото на юли ще забавят жътвата на пшеницата и ечемика, но ще подобрят условията за вегетацията на пролетните култури, за разсаждането на късните зеленчукови култури и началните етапи от развитието им. През първата седмица на юли трябва да приключи разсаждането на цветното зеле и праза, а до средата на месеца – главестото зеле, алабаша и късните домати, сеитбата късния фасул.

През първото десетдневие на юли ще узрее пшеницата и в полетата с по-голяма надморска височина. В началото на месеца голяма част от пролетниците ще формират репродуктивните си органи. През първото десетдневие на юли при средноранните хибриди царевица в полските райони на страната ще се наблюдава "изметляване" и "цъфтеж" на метлицата, критични по отношение на влагата в почвата. При царевицата  през периода изметляване - млечна зрелост водопотреблението на растенията рязко ще  нараства, до 6-7 м3/дка за денонощие, което ще налага в източните и южните райони на страната увеличение на поливните норми. При недостиг на влага при формирането и наливането на зърното при царевицата добивите са значително под средните за страната. В края на второто и началото на третото десетдневие  на юли при ранните хибриди царевица, засети през първото десетдневие на април ще се наблюдава начало на фаза млечна зрелост.   

През юли при слънчогледа ще протича цъфтеж, оплождане и наливане на семената, при памука – бутонизация и цъфтеж. През третото десетдневие  фасула в полските райони на страната ще встъпи масово във фаза узряване.

През юли, най-топлият месец от годината, максималните температури ще достигат  стойности на места до 36-37°С , които ще нарушават нормалния ход на физиологичните процеси при земеделските култури и ще влияят неблагоприятно върху цъфтежа и оплождането при зеленчуците, слънчогледа и по-късните хибриди царевицата.

През месеца при овошките не трябва да се подценяват растителнозащитните мероприятия  срещу второто поколение на плодовите червеи, срещу листните въшки и акарите. Условията ще благоприятстват развитието на брашнеста мана при овощните и зеленчуковите култури, оидиума при лозата. Третиранията срещу болестите и вредителите по земеделските култури трябва да се провеждат през по-хладните часове на деня.

НИМХ-БАН         

АРХИВ: Агрометеорологична прогноза за месец юни 2006

Агрометеорологична прогноза за месец май 2006

Агрометеорологична прогноза за месец април 2006

 Агрометеорологична прогноза за месец март 2006        

 Агрометеорологична прогноза за месец февруари 2006

 Агрометеорологична прогноза за месец януари 2006 г.

 АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2005

Aгрометеорологична прогноза за месец ноември 2005

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.