1. Начало
  2. Новини
  3. Храни, Напитки, Здраве
  4. Родният пазар изпитва дефицит на български ядки

Родният пазар изпитва дефицит на български ядки

Търсенето остава постоянно, но няма предлагане, защото липсват количества

На пазара в момента има дефицит на български ядки, разказа Добромир Фотев, собственик на една от големите български фирми в тази ниша. Той припомни, че това не се случва за първи път, а обяснението е, че родното производство не смогва да предложи достатъчно суровина. Така за поредна година се стига до ситуацията, в която не достигат наши орехи, бадеми и лешници, пише „АГРО УИКЕНД".

Фотев призна, че заради това фирмите, които се занимават с търговия на ядки не могат да си позволят да разчитат само на българските производители. Проблемът е, че те са много дребни и производството  не е окрупнено, няма един сериозен лидер на пазара, който да движи нещата, всички са слаби, малки, всеки изкарва нещо и звъни по телефоните с молба да му бъде изкупено, разяснява тънкостите в бизнеса Фотев.

Той допълва, че осезаемо се чувства липсата на големите компании, които да застанат на пазара и да предложат гарантирани количества орехи. Така родните фирми са принудени да внасят от цял свят – Молдова, Украйна, Турция, Калифорния, Америка. Любопитното е, че българските фъстъци са по-скъпи от вносните. Цената може да варира между 5 и 20% отгоре за българската стока в зависимост от качеството.

От друга известна фирма за пакетирани ядки обясниха, че си обясняват липсата на български орехи със слабата реколта. Популярна компания в бранша, която през 2010 г. беше глобена за заблуждаваща реклама, допълни, че „не купува суровини, а внася произведени и пакетирани продукти“.

Припомняме, че преди три години от Комисията за защита на конкуренцията санкционираха фирмата след като установиха, че под мотото „От нашето по-хубаво няма» продават фъстъци, кашу, лешник, бадем и шам фъстък, които се доставят от Аржентина, Китай, Иран, Турция, Мозамбик и САЩ. Георги Василев, който отглежда 1 500 декара орехи по биологичен начин в село Асен и в село Голямо Дряново, също отдаде изчезването на българските ядки от пазара и скока в цените на слабата реколта от 2012 година.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.