1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Над 2 млрд. лв. финансиране по ПРСР остават за договаряне през идващите девет месеца

Над 2 млрд. лв. финансиране по ПРСР остават за договаряне през идващите девет месеца

Снимка:

Фонд "Земеделие" ще трябва да одобри проекти за тази сума, за да не бъдат загубени средства

Над 2 млрд. лв. финансиране по Програмата за развитие на селските райони остават за договаряне през идващите девет месеца. От министерство на земеделието обявиха и за кои схеми от нея ще се приемат проекти за 600 млн. лв. от тях. Това са средства, които ще се наддоговорят - т.е. държавата ще се презастрахова от загуба на евросредства, като одобри повече проекти, отколкото предвижда бюджета. А от него остават около 1.5 млрд. лв. Половината от 600-те милиона ще са за общини, а другата - за фирмени проекти.

Отделно от това България е поискала и малки промени в програмата - специално за частта с екологичните финансирания.

Над милиард преди финала

Тази година е последната, в която Фонд "Земеделие" може да договаря пари по Програмата за развитие на селските райони, които пък трябва да бъдат разплатени в следващите две години. Според данните на земеделското министерство към март договорените пари по нея са 4.6 млрд. лв., което представлява малко над 73% от средствата. Те са разпределени за шест години, пише capital.bg.

В оставащите няколко месеца Фондът ще трябва да одобри проекти за огромната сума от около 1.5 млрд. лв., които в противен случай ще бъдат загубени. България вече има такъв негативен опит, когато през 2011 г. изгуби близо 80 млн. лв. и още над 100 млн. лв. през миналата година.

За общини и за фирми


Освен договарянето на останалия бюджет по Програмата до края на годината Фонд "Земеделие" планира и да наддоговори средства по нея. Практиката е стандартна и цели да има резерв от проекти, които да бъдат изпълнявани, ако някой от одобрените преди това кандидати се откаже от своя поради липса на съфинансиране или други причини.

От Фонд "Земеделие" съобщиха, че на този етап няма окончателна информация за остатъчните средства по всяка отделна мярка, като тя ще бъде съобщена при отварянето на приемите за проекти, което ще започне в началото на май. В последните си дни кабинетът "Борисов" разреши на институцията наддоговарянето да бъде за около 600 млн. лв., като то ще важи и за мерки за бизнеса. Новината сега е, че е ясна сумата за всяка конкретна схема.

Според данни на земеделското министерство най-много пари ще бъдат наддоговорени по двете  "общински" мерки - за основни услуги за населението и за обновяване на населените места, за които са предвидени над 300 от разрешените 600 млн. лв.

Сред бизнес мерките малко под 100 млн. лв. допълнително ще бъдат договорени по двете най-атрактивни за фермерите мерки - за модернизиране на стопанства и за млади производители. По схемата за добавяне на стойност към земеделските и горски продукти (т.е. за преработватели) се предвиждат други близо 60 млн. лв., сочи планът на ведомството.

България иска нова промяна в Програмата

В средата на март земеделското министерство е изпратило ново искане за промяна в Програмата до еврокомисията. То е свързано основно с мерките за опазване на околната среда, към които в момента има най-слаб интерес. Едното от настояванията е фермерите със земя в мрежата "Натура 2000" да могат да получават едновременно две плащания -  ако изпълняват агроекологични мерки на тази територия и за това, че са в защитената зона.

Едновременно с това ведомството предлага и животновъдите, чиято дейност е в национален парк "Рила", също да получават средства за агроекология. България предлага още да се разширят видовете местни породи животни, които са застрашени от изчезване и фермерите да получават финансиране за по-голяма група животни.

Ако Брюксел одобри българското предложение, това ще е десетото изменение на правилата от старта на програмата през 2007 г. Досега страната на няколко пъти е искала преразпределение на пари по различни схеми от нея, увеличение на финансирането или промяна на критериите, по които се одобряват проекти. Чрез изменение преди година бе създаден и гаранционен фонд, към който бяха насочени пари под риск от загуба.

Прехвърлянето и договарянето на милиарди средства в последния момент обаче е рисково занятие. Заради изборната ситуация чиновниците едва ли ще имат воля да ускорят работата си. Така десетки или стотици фирми могат да пропуснат финансиране заради слабата организация на администрацията по еврофондовете в последните шест години.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.