1. Начало
  2. Новини
  3. Любопитно
  4. Обвързват 30% от директните плащания за земеделие с мерки за опазване на околната среда

Обвързват 30% от директните плащания за земеделие с мерки за опазване на околната среда

Снимка:

Общият бюджет на ОСП за периода 2014-2020 г. възлиза на над 435 милиарда евро

От 20 на 5% ще трябва да се намалят вредните харчове от бюджета на Европейския съюз, като паралелно с това от 20 на 50 на сто се увеличи позитивния адресат на тези общи пари на европейските данъкоплатци, заяви Себастиен Годино от офиса за европейски политики на Международната приподозащитна организация WWF в Брюксел, който присъства на организираното обучение за журналисти по бюджета на Европейския съюз за следващия програмен период (2013-2020 г.), реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП) и кохезионната политика.

"Новото програмиране на бюджета на Евросъюза ще е в посока на проекторегулации спрямо всеки конкретен фонд и с определена насоченост към "зелени" политики и създаване на "зелени" работни места", заяви Годино.  Придружаван от Ирене Луциус, ръководител „Политики” в регионалния офис на WWF във Виена, той очерта времевата рамка на европейския бюджет и основните цели и задачи, но и визията на WWF и неправителствените организации, като част от коалицията за реформиране на бюджета на ЕС.

Обучението за журналистите се проведе в конферентния център Comodo в София като инициатива на Коалицията за устойчиво управление на европейските фондове, международната природозащитна организация WWF-България и фондация „Капитал” у нас. "След една година ще сме свидетели на дискутирани и вече взети  решения на ЕК за фактическата реформа на Общата селскостопанска политика и кохезионната политика на Евросъюза", уверши екоекспертът от Брюксел.

Позицията на гражданска коалиция за устойчиво управление на европейските фондове пред журналистите изрази Петко Ковачев от Института за зелена икономика, а Юлия Григорова от WWF-България ориентира в неяснотите около реформата на ОСП.

Йордан Великов - експерт по ОСП, разкри с убедителни факти от близкото минало и горещото настояще на земеделския сектор у нас предизвикателствата, но и възможностите за България в условията на Общата селскостопанска политика 2014-2020 г. По думите му общият бюджет на ОСП за периода 2014-2020 г. възлиза на над 435 милиарда евро. От тях над 317 милиарда евро са заделени за Първи стълб на ОСП, а над 302 милиарда - за директни плащания, включително по схемата „Плащания за земеделски практики благоприятни за климата и околната среда“, споменаван като „зелен компонент на стълб 1 на ОСП“.

Изпълнението на условията по тази схема на практика дава достъп на фермерите, респективно на страните членки, до 30% от националния пакет директни помощи за периода 2014-2020 година. Казано по друг начин, европейските стопанства ще могат получат над 100 милиарда евро директни помощи, само ако спазват условията по схемата за целия период 2014-2020 година.

За българските мащаби директните плащания са нарастващи от почти 660 милиона евро през 2014 г. до над 801 милиона евро през 2020 г. и сумарно възлизат на почти 5.4 милиарда евро. Над 1,6 милиарда евро от тях обаче ще бъдат получени, само ако българските фермери успеят да отговорят на условията и изискванията на посочената схема, предупреди Великов.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.