1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Досега са заявени мощности за 8000 мегавата от възобновяеми източници

Досега са заявени мощности за 8000 мегавата от възобновяеми източници

От юли всички потребители в цената за пренос ще заплащат добавка за зелената енергия

Електроразпределителните дружества и Националната електрическа компания (НЕК) да определят квоти за присъединяване на нови мощности от вятър, вода, слънце и биомаса (възобновяеми енергийни източници - ВЕИ) всяка година, предложиха представители на Електроенергийния системен оператор (EСО) на съвещание за цените на този вид енергия във Варна. Идеята беше лансирана още през миналата година и от Българския енергиен форум. Въвеждането на квотите се налага, защото електрическата компания и разпределителните дружества в момента трудно изпълняват заявките на инвеститорите, защото средствата за изграждане на съоръженията трябва да бъдат заложени в инвестиционните им програми, но не могат по закон да откажат връзката. Въвеждането на квотите обаче може да стане само с промени в Закона за енергетиката, Закона за ВЕИ и наредбата към него, които няма да бъдат приети до края на мандата на сегашния парламент. Инвеститорите пък се оплакват от тромавите процедури. От регулаторната комисия признаха, че имат оплаквания от компаниите. Очаква се истински бум на инвестициите в алтернативна енергия в България, много европейски страни спряха развитието й заради високата й цена, коментира председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов. Досега са заявени мощности за 8000 мВт и ако всички те се изпълнят, трябва да построим паралелна мрежа за снабдяване на съществуващата, обясни Венцислав Заков от EСО.

Това са разходите, които трябва да е ясно кой ще ги плати, добави той. Според него необходими са ясни критерии, които да откроят сериозните инвеститори, за да имат гаранции за направените инвестиции разпределителните дружества и НЕК. От ЕРП-тата настояват да има график за присъединяването.

От юли всички потребители в цената за пренос ще заплащат добавка за зелената енергия, която се изписва в месечната сметка за ток. Тогава ще влезе в сила механизмът за разпределение на енергията. В момента само малките и средните компании и битът плащат за разходите за изкупуването на преференциални цени алтернативната енергия. Големите заводи, които се снабдяват с енергия от свободния пазар, не участват солидарно в заплащането на цената за зелена енергия и всъщност индустрията, която най-силно замърсява околната среда, ползва и "мръсна" енергия, посочи Шушулов./ dnevnik.bg

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.