1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. "Зелени Балкани" - Стара Загора спечели проект за опазване на световнозастрашени и редки за България птици

"Зелени Балкани" - Стара Загора спечели проект за опазване на световнозастрашени и редки за България птици

Продължителността на проекта е седем месеца

Спасителният център на "Зелени Балкани - Стара Загора" спечели проект "Опазване на световнозастрашени и редки за България птици" по дарителската програма "М-Тел Еко Грант" на оператора.

Целта на проекта е да допринесе за опазване на биологичното разнообразие в България чрез работа със защитени видове птици и за натрупването на актуална научна информация, чрез която да се повиши нивото и качеството на бъдещите дейности по опазване на световнозастрашени и редки за България видове.

На 27 април в София бе подписан договорът за проекта с продължителност седем месеца, който тръгва на 1 юни. Сумата, осигурена от донора, е 17 436 лв.

Проектът предвижда маркиране на шест птици с GPS/GPRS-предаватели и проследяването им след тяхното освобождаване в природата. Ще се избират птици, лекувани или излюпени в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" от родители с трайни увреждания, които са световнозастрашени или редки за България видове – полски блатар, осояд, малък креслив орел, малък орел, орел змияр, царски орел, морски орел, бухал, черен лешояд, белоглав лешояд, египетски лешояд, черен щъркел, къдроглав пеликан и др.

Подборът ще зависи от това какви пациенти са попаднали в Спасителния център през периода проекта. При успешно размножаване на двойката бухали в центъра, един млад индивид ще бъде маркиран с предавател преди неговото освобождаване в природата.

Развитието на съвременните технологии и понижаването на цените на GPS/GPRS-предавателите, в съчетание със специфичния характер на дейността на Спасителния център за диви животни, дава възможност в рамките на един проект, с минимални средства и усилия, да бъдат обхванати едновременно няколко вида световнозастрашени и редки за България птици.

Такова проследяване би било значителна по обем дейност, ако се извършваше чрез отделни проекти за съответния вид, включващи дейности по тяхното улавяне от природата или маркиране в гнезда.

За голяма част от посочените видове в България никога не е извършвано подобно проследяване и това, че толкова световнозастрашени и редки видове птици ще бъдат обхванати в рамките на един проект, го прави наистина уникален, обяснява Добромир Добринов, експерт по опазване на биоразнообразието в "Зелени Балкани".

Получените данни от проследяването са основа за последващо опазване на съответните видове птици и взимането на правилни консервационни решения в бъдеще. Същите данни, основно получените през първите месеци след освобождаването, ще помогнат за прецизиране и оценяване на ефективността от лечението, рехабилитацията и размножаването на птици в Спасителния център.

Те ще дадат насоки при подбирането на методи и в средите с такава насоченост - ветеринарни клиники, други спасителни центрове, зоологически градини. В рамките на проекта е предвидено и полево проследяване на видовете. По този начин, ще бъде събрана допълнителна информация за характера на местообитанията на съответните птици, предпочитаните територии, предмиграционните струпвания и др.

В дейностите, където не е необходима експертна преценка, ще бъдат активно включвани и доброволци.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.