1. Начало
  2. Новини
  3. Пчеларство
  4. Некачествен ли е медът от трети страни?

Некачествен ли е медът от трети страни?

За 2022 година вносът на пчелен мед у нас от трети страни общо е над 2 хил. тона

Медът е сред основните стоки, които най-често се фалшифицират на територията на Европа. Според европейското законодателство, Българската агенция по безопасност на храните контролира чрез лабораторен анализ 15% от вносния мед, заяви Магдалена Драганова, гл. експерт в Дирекция „Граничен контрол“, БАБХ. Освен това всяка една пратка преминава задължителна документална проверка и проверка за идентичност.

„Ние работим в тясно сътрудничество с органите на Агенция „Митници“ и с органите на гранична полиция, т.е. данните са изцяло прозрачни. Те се регистрират в електронна система за контрол на търговията. Тя е задължителна за всички европейски членки и всеки резултат, всяка пратка, всеки анализ се докладва и се регистрира в тази система.“

За 2022 година вносът на пчелен мед у нас от трети страни общо е над 2 хил. тона. Това са 46 пратки с държави на произход Грузия, Турция, Китай и Нова Зеландия. Внесеният от Украйна мед няма как да бъде обхванат от регистрите на Агенцията по храните, защото България не се явява първа граница с ЕС. Основно контролът на тези стоки се извършва на границите в Румъния и Полша. Поради тази причина у нас директен внос Украйна-България не е регистриран.

16 европейски държави, в това число и България, три години работят по координиран план за мониторинг върху пчелния мед, внос от трети страни. „Този мед е безопасен, но по отношение на качествените показатели не е съвсем отговарящ. Това не прави продукта опасен, но той е с нарушени качествени показатели.“

 

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.