1. Начало
  2. Новини
  3. Празници и обичаи
  4. 148 години от гибелта на Васил Левски

148 години от гибелта на Васил Левски

Левски е заловен на 27 декември 1872 г. при Къкринското ханче

България чества 148-та годишнина от гибелта на Васил Левски. В родния му град Карлово ще бъде проведена възпоменателна церемония.  Тя ще се проведе тази вечер на площад "Васил Левски". 

На нея се очаква слово да произнесе председателят на Народното събрание Цвета Караянчева. След това ще има митинг-заря с участието на представителни формирования и военния духов оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Началото на церемонията е в 18 часа, информира БНР.

Гражданско поклонение и военен ритуал пред паметника на Апостола на свободата ще има и в Ловеч.

Пред най-големия и внушителен монумент на Левски, издигащ се над стария ловешки квартал Вароша, където Апостола основава първия революционен комитет ще бъдат поднесени венци и цветя в знак на признателност към подвига и делото на символа на българската свобода.

"Трябва да отдадем почит на високите измерения на неговата личност, на неговото дело и да си спомним да неговите идеи, които всъщност са завети към нас", коментира историкът Теодор Тончев, който от години проучва и изследва делото на Васил Левски.

Преди гражданското поклонение в кино "Космос" ще бъде представен филмово-театралният спектакъл "Лъвский скок".

От 17:30 часа  в  храм "Успение Богородично" ще бъде отслужена панихида за Апостола.

Възпоменателни чествания по повод 148-ата годишнина от гибелта на Васил Левски ще има и в Троян, Силистра и други градове на страната.

Годишнината от смъртта на Апостола във Велико Търново ще бъде почетена с военен ритуал, а в общоградската церемония по поклонението ще се включи и вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.

В Националния военен университет, носещ името на Апостола на свободата, министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще връчи наградите на отличените курсанти в конкурса за есе на тема "Гибелта на Апостола на свободата".

Пред паметника на Левски в центъра на Велико Търново ще бъде отслужена заупокойна молитва и ще бъде изпълнен военен ритуал по поднасяне на венци и цветя на паметника на бележития българин. Вицепремиерът Каракачанов ще произнесе слово за Апостола.

"Караул на паметта" организират днес ученици от Езиковата гимназия "Гео Милев" в Добрич. Инициативата е по повод 148-та годишнина от смъртта на Васил Левски.

В нея ще се включат над 50 гимназисти, които са се подготвили с интересни и малко известни факти от живота на Апостола. Денят ще започне и с отслужването на панихида в памет на Васил Левски и неговото дело. Гимназистите ще проведат своя "Караул на паметта" пред паметника на Левски в града от 10.00 до 16.00 часа. 

У нас все повече историци се обявяват за това годишнината от гибелта на Левски да се отбелязва на 18-ти, а не на 19-ти февруари. До объркването се е стигнало заради техническа грешка при преминаването от Юлианския към Григорианския календар. Затова чествания у нас има и през двата дни. 

Васил Иванов Кунчев – Левски е роден на 18 юли 1837 година в Карлово. Известен като Васил Левски и Апостола на свободата. Идеолог и организатор на българската национална революция, основател на Вътрешната революционна организация (ВРО) и на Българския революционен централен комитет (БРЦК), български национален герой. Левски е един от ония политически мъже, който още приживе с идеи, смелост и деятелност, с единство на думи и дела печели признание, а след героичната си гибел става знаме на всичко чисто, демократично и напредничаво в българското историческо развитие.
 
Васил Левски
Вътрешната революционна организация, създадена и ръководена от Васил Левски, не само бележи връх в дълголетното освободително дело, но и стои в основата на следващото развитие на българската национална революция – на Априлското въстание и освобождението на България от османско владичество. Наред с националните си измерения Вътрешната революционна организация е постижение и за европейското национално-революционно и демократическо движение през ХІХ век.
 
Васил Левски е последователен революционер – демократ и борец за “свята и чиста република” и преди всичко за свобода – лична, национална, общочовешка. Той е борец за равноправието между народите, за политически и граждански права на етносите и малцинствата, за демократично устройство на обществото – българското, балканското, общочовешкото.
Наред с историческите си заслуги, Левски е неизменен “Апостол на българската свобода” и синоним на политическия и нравствен идеал на българина.
 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.