1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АВГУСТ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АВГУСТ 2006

СЪСТОЯНИЕ НА ПОЧВАТА,  ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ И ХОД НА ПОЛСКИТЕ РАБОТИ ПРЕЗ АВГУСТ 2006

1.Състояние на почвата

Състоянието на повърхностния почвен слой през август се намираше в пряка зависимост от валежите, които бяха неравномерно разпределени  на територията на страната.

В началото на месеца  високите температури и липсата на  валежи на много места в страната (Варна, Добрич, Елхово, Карнобат) задълбочиха дефицита на почвена влага, формирал се в края на юли, но падналите обилни валежи през периода 5-7 август (Видин - 40л/м2, Лом - 46л/м2, Разград - 30л/м2, Чирпан - 28л/м2, Пазарджик - 28л/м2) подобриха   съдържанието на продуктивна влага  в почвата. На 7.VIII. при определяне нивата  на почвените влагозапаси  при пролетните култури в 50 см. почвен слой  бе установено, че те са в доста широк диапазон - между 38 и 98 % от ППВ, като най-ниски – под 55 % от ППВ бяха запасите на влага в агростанциите Сливен - 38 %, Силистра - 52 % от ППВ, Търговище - 54 % от ППВ и Разград – 56 % от ППВ. Най - висок - над 96 % от ППВ бе общият воден запас на почвата  в  районите на Пазарджик, Чирпан, Кюстендил и Видин.

В края на първото и в началото на второто десетдневие на август в по-голямата част от страната, с изключение на Североизточните райони  и части от Тракийската низина, отново паднаха значителни валежи които временно подобриха съдържанието на влага в почвата, но отсъствие на  валежи  в районите (Сливен, Елхово, Карнобат, Силистра, Свиленград) доведе до задълбочаване на засушаването. При определяне на почвените влагозапаси към  17.VIII.  при пролетните култури в 100 см. почвен слой бяха установени най - ниски  запаси  на влага в  Североизточните и крайните  Южни райони  на страната - между 47 и 51% от ППВ, а най-високо отново бе влагосъдържанието на почвата в Северозападна България - между 84 - 97% от ППВ.

От края на второто до средата на третото десетдневие регистрираните екстремно високи температури, между  36 и 42°С, в съчетание с ниска атмосферна влажност и оскъдни валежи особено в Североизточна България, доведоха отново до  засушаване и задълбочаване на  дефицита на почвена влага.

На 27.VIII запасите на влага  в 100 см. почвен слой при пролетните култури в по - голямата част от страната бяха  под 75% от ППВ, като най-ниски - 42 - 57 % от ППВ, бяха влагозапасите в районите на агростанциите Долен чифлик, Силистра, Главница, Новачене, Хасково и Свиленград ( вж. прил. карта).

Чувствително подобрение на  водните запаси в горните почвени слоеве настъпи едва след падналите повсеместно значителни валежи на 28, 30 и 31 август, които надхвърлиха на много места месечната норма (Карнобат 78л/м2, Ново село 57л/м2, Видин 46 л/м2, Лом 55 л/м2, Сливен 53 л/м2, Варна 54 л/м2,).

2.Състояние на земеделските култури

Развитието на земеделските култури през по - голямата част първата половина на август протече при близки до нормата за сезона топлинни условия.

Падналите значителни валежи през втората половина от първото и началото на второто десетдневие, с изключение на Североизточните райони на страната и на места Тракийската низина, подобриха условията за развитието на по - късните и средноранни царевични хибриди, отглеждани при неполивни условия, при които протичаше наливане на зърното и фаза млечна зрелост.

В Североизточна България през първото десетдневие на август на места засушаването в съчетание с високите максимални температури, до 35 -36°С , нанесоха сериозни щети на земеделските култури. В отделни райони (Силистра) дефицитът на почвена влага бе причина за увяхване и преждевременно пожълтяване на листата от долните етажи при царевицата, за слабо озърнени кочани и неизхранено зърно, за изсъхване на бостани и зеленчуци. 

В края на второто и началото на третото десетдневие на август регистрираните екстремно високи температури на много места в страната ( Кнежа, Ловеч, Плевен, В.Търново, Пловдив, Пазарджик, Чирпан, Сливен, Кърджали, Сандански и др), до 39-40°С, причиниха топлинен стрес при част от късните земеделски култури. Сухото и горещо време доведе до задълбочаване дефицита на почвена влага, скъсяване на междуфазните периоди при царевицата и слънчогледа и ускоряване узряването на среднозрелите хибриди царевица, слънчогледа, фасула и др. в полските райони на страната (вж. прил карта).

Наднормените топлинни условия влошиха допълнително състоянието на по-късните пролетни култури и причиниха в някои райони от Източна България (в района на Силистра, Търговище, Царев брод, Сливен, Шабла) непоправими повреди по земеделските култури; изсъхване на част от  посевите с царевица, наложило преждевременното и силажиране. Посочените по - горе максимални температури, близки до 40°С, бяха предпоставка за пригори по листата и плодовете на овошките и гроздето и влошаване качеството на реколта.

Съществена промяна в агрометеорологичните условия бе наблюдавана през последната седмица на август. Чувствителното понижение на максималните температури, на места с 10-12°С  и повсеместните валежи дадоха известен шанс за оцеляване на част от късните пролетни култури, отглеждани при неполивни условия. В отделни райони на Североизточна България падналите значителните по количество валежи в края на август се оказаха твърде закъснели за сериозно пострадалите от летните жеги земеделски култури.

С настъпилото сравнително хладното и влажно време в края на август се подобриха условията за развитието на встъпилите във фаза млечна зрелост по-късни хибриди царевица, на вторите култури и зеленчуците от късното полски производство, но бе увеличен риска от заразяване на земеделските култури с редица гъбни болести; сиво гниене по по-късните сортове грозде, късно кафяво гниене при есенните сортове ябълки и круши, мана по пипера, картофена мана по домати и др.

3. Ход на полските работи

През по - голямата част на август приоритетно мероприятие бе прилагането на подходящ поливен режим, от което зависеше оцеляването на редица полски култури. През август основните земеделски работи бяха свързани с прибирането на узрялата плодова и зеленчукова реколта, жътвата на среднозрелите хибриди царевица и слънчогледа в полските райони на страната.

 

НИМХ - БАН

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮЛИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮНИ

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАЙ

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН- Април

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН-Март

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН-Февруари

Агрометеорологичен бюлетин януари 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН – ДЕКЕМВРИ 2005

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН – НОЕМВРИ 2005

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН – ОКТОМВРИ 2005

 

    

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.