1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. Aгрометеорологична прогноза за месец ноември 2005

Aгрометеорологична прогноза за месец ноември 2005

 

Агрометеорологичните условия през ноември ще се определят от очакваните близки до нормата температури и сума на валежите - под нормата за месеца.

През по-голямата част от първото и началото на второто дестдневие на ноември прогнозираното относително сухо и топло време ще осигури възможност за приключване беритбата на късните зеленчуци - късно зеле, карфиол, праз, моркови, целина и др. Условията ще бъдат подходящи за провеждане на дълбока оран, внасяне на минерални торове, допълнителна обработка на площите за сеитба и предзимно засаждане в южните райони на страната на някои студоустойчиви зеленчукови култури (бакла, моркови, главесто зеле).

Рязка промяна в агрометеорологичните условия се прогнозира в края на второто и през третото десетдневие на ноември, когато се очаква чувствително понижение на температурите. Прогнозираните стойности на минималните температури на места до минус 10°С изискват до средата на ноември да приключи прибирането на кореноплодите (ряпа, алабаш, целина, салатено цвекло и др.). Температури под минус 4-5°С повреждат челата на кореноплодите, което понижава качеството на продукцията и затруднява съхранението и.

До средата на ноември засетия в началото на септември спанак за есенно производство ще формира добре развити 5-6 листа, подходяща фаза за прибиране.

През ноември при овощните култури ще протича процес на закаляване, предшестващ периода на покой. През първата половина от месеца, в овощните градини условията ще бъдат по-благоприятни за провеждане на почвообработки, внасяне на минерални торове. Почвообработките през есента са важно агротетехническо мероприятие, с което се унищожават зимуващите в растителните остатъци форми на причинителите на редица болести (струпясване по ябълката и крушата, кафяви листни петна по дюлята и крушата, церкоспороза, загиване завръзите на дюлята, черно гниене по семковите и др) и неприятели (ябълковия цветопробивач, плодови оси, бадемов семеяд, черешова муха и др.).

 

 

 

 

Rhagoletis cerasi (Черешова муха - зимуваща форма)

Rhagoletis cerasi (Черешова муха)

През този период трябва да приключат есенните растителнозащитни пръскания. Ябълковите и крушовите дървета, нападнати от струпясване, а черешите-от цилиндроспороза трябва да се третират обилно с 5% карбамид. Карбамидът представлява благоприятна среда за развитие на някои микроорганизми, които унищожават мицела на струпясването и цилиндроспориозата. Това налага да се пръскат и окапалите листа.

Venturia inequlis (Струпясване по ябълката и крушата

Stigmina caprophila (Съчмянка по костилковите овощни видове)

В края на листопада прасковените, кайсиевите, черешовите и бадемовите насаждения е препоръчително да се пръскат с 2% бордолезов разтвор (2 кг син камък + 3 кг гасена вар на 100 л вода) за борба със сачмянката и инфекциозната апоплексия.

За предпазване на овощните култури от зимните студове, за унищожаване на лишеите и мъховете, за отблъскване на миризливия дървесинояд и дървесницата ствола и дебелите клони на дърветата се намазват с 20% варна каша и малко глина.

Засаждането на овощните дръвчета през ноември е желателно да приключи към края на второто десетдневие, преди очакваното чувствително понижение на температурите. Кореновата система на овошките е силно  чувствителна на отрицателни температури, което изисква по време на засаждане на овошките температурата на въздуха да бъде над 0°С. При климатичните условия на нашата страна есенното засаждане на всички овощни видове (с изключение на ореха) е за предпочитане.

НИМХ-БАН

AGRO.BG

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.