1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Съветът на българските аграрни организации предлага решения за намаляване на неблагоприятните тенденции от сушата

Съветът на българските аграрни организации предлага решения за намаляване на неблагоприятните тенденции от сушата

Да се намали цената на водата за напояване, предоставяна от "Напоителни системи" ЕАД, които са на пряко подчинение на министъра на земеделието и продоволствието, и да се облекчат административните процедури за изграждане на сонди за добиване на вода за напояване – за това настоява Съветът на българските аграрни организации (СБАО), който обединява 12 национални и браншови организации. Миналата година цената на един кубик вода за напояване е била 0,08 лв. (без ДДС), а тази година се е покачила повече от два пъти и вече е 0,19 лв. (без ДДС), поясниха още от Съвета на аграрните организации. Това е едно от конкретните искания на Съвета за спешни мерки от страна на българското правителство за предотвратяване на неблагоприятните тенденции от сушата.

Предвид трайното климатично затопляне е необходимо да се предприемат превантивни действия в дългосрочен план, които да защитават производителите от рисковете на природата, коментира д-р Людмила Тодорова, председател на СБАО. Затова Съветът предлага своевременно да започне работата по създаване на Фонд за гарантиране на щетите от природни бедствия, непокривани от застрахователите. Идеята е фондът да се финансира чрез 80% държавно участие и 20% участие на самите производители. Една от формите за включване на държавата в този фонд би могла да бъде чрез лихвите, формирани по дългосрочните кредити, предоставени от Държавен фонд "Земеделие" на земеделските производители, уточниха от СБАО и допълниха, че това реално са средства, изплащани от самите производители под формата на лихви. Ако предложението се приеме, годишно във фонда ще постъпват 2,4 млн. лв. С натрупаните средства ще се покриват щетите на земеделските производители, които имат над 25% загуби от сушата, а не както през тази година компенсация да получават само тези със 100% загуба.

Необходими са още спешни мерки за увеличаване производството на зърнени култури, казаха от СБАО по време на пресконференция. През стопанската 2006–2007 година интервенционните резерви в ЕС са се понижили от 14 млн. тона на 1 млн. тон и тази ситуация ще предопредели стабилността на цените на зърнените култури и през следващата година. В краткосрочен план СБАО още веднъж иска своеременно да бъдат изплатени директните плащания и да бъде отменено плащането на ДДС върху загубите за тази година. Тази мярка ще осигури финансов ресурс за предстоящата сеитба.

Все още не са изплатени и обещаните субсидии в размер на 35 лв. за декар пшеница и 30 лв. за декар на земеделските производители със 100% пропаднали площи, апелираха от Съвета на аграрните организации.

В момента цените на зърнените култури достигнага исторически високи нива и това рефлектира директно върху животновъдството. Затова СБАО настоява да се увеличат с 25% сега отпусканите субсидии в сектор животновъдство. Крайно наложително е и да се повиши размерът на субсидията за литър качествено мляко, като искането на СБАО е субсидията да е в размер на 0,10 лв. за литър мляко.

България вече е член на ЕС и това означава, че нашите производители излизат на единния пазар с 500 млн. консуматори, но и засилен конкурентен натиск. Затова СБАО настоява в рамките на Бюджет 2008 да бъде гарантирано допълването на директните плащания, предоставени от ЕС, което да подпомогне повишаването на конкурентоспособността на произвежданите стоки и плавното ни присъединяване към единния пазар.

 

AGRO.BG

 

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.