Ученици от земеделски гимназии се учат как да правят собствено стопанство
Наш екип посети Професионалната гимназия по аграрни технологии „Цанко Церковски” в Павликени
Онлайн обучение подготвя ученици от професионалните земеделски гимназии в страната за значението и ползите от земеделските кооперативи. В Професионалната гимназия по аграрни технологии „Цанко Церковски” в Павликени в продължение на два дни експерти от организацията Младежко сътрудничество за обновяване на селското стопанство чрез образование заедно с учители обучаваха учениците за история на кооперативите, основни характеристики на земеделските кооперации, ползата от сдружаването на малките стопанства за местните общности.
Миглена Желязкова, директор на ПГАТ „Цанко Церковски” - Павликени:
„В края на обучението си, двудневното обучение, учениците трябва да имат знания за създаването на собствен бизнес, на земеделска фирма, било то кооперация или малък семеен бизнес. Обучението върви заедно с наши учители, които ще ги подготвят за месец-два. „Механизация” е традиционна паралелка при нас, приемът се извършва много добре, една от първите специалности, което е с пълен списък с 26 ученици."
В обучението, което се проведе в Професионалната гимназия по аграрни технологии, участваха ученици от направление „Механизация”. Специалността е една от най-актуалните. 17-годишният Иван Георгиев от малък помага в стопанството на своите родители, които се занимават със зърнопроизводство. В момента обработват 10 000 дка, които засяват с пшеница, ечемик, царевица и слънчоглед. Иван Георгиев харесва специалността, в която учи и с интерес се включва в обучението.
Иван Георгиев, ученик:
„Полезно ми е, че ще придобия книжки за ТВК, ТВК-Б категория, ще ми бъде полезно за земеделието. Баща ми също е учил тук, чичо ми. Ще ни бъде полезно това обучение за земеделието, как да помагаме на родителите си.”
Десетокласникът Цветомир Иванов ежедневно помага на родителите си в семейната овцеферма, в която отглеждат 300 овце. Големият му брат също е завършил гимназията, а Цветомир с желание учи в паралелка „Механизация”. Казва, че това обучение ще му помогне за семейния бизнес.
Цветомир Иванов, ученик:
„Вече станаха 13 години откакто съм в овцефермата, гледаме ги семейно, помагам в прибирането на фуража, пасем ги лятото, стрижем ги, доим ги - всичко. Насоки се дават на семейния ни бизнес.”
По време на обучението учениците научават колко полезно е сдружаването за малките стопанства и ферми. Гимназията по аграрни технологии си сътрудничи успешно и със Земеделския колеж в Пловдив и с Русенския университет, като заедно разработват учебни програми.
Автор: Ана Минева
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация. За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.
Още по темата
- Ученици от земеделската гимназия в Каварна бяха прибрани спешно от Милано
- Ученици от среден курс на 41-ва Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев" – Русе, посетиха птицеферма в с. Ветово, модернизирана по ПРСР
- Ученици от Професионална гимназия по механизация на селското стопанство "Никола Вапцаров" - с. Средище посетиха стопанство, модернизирано по ПРСР
- Ученици от Професионалната гимназия в Свиленград се запознаха с отглеждането на елитна порода френски овце по кампания „Супер фермер“