1. Начало
  2. Новини
  3. Пазари
  4. До края на годината се очаква 12 български деликатеса да получат статут на продукти с традиционно специфичен характер в ЕС

До края на годината се очаква 12 български деликатеса да получат статут на продукти с традиционно специфичен характер в ЕС

За този вид сертификация се говори още от есента на 2009 г.

До края на годината се очаква шест вида луканки и още толкова филета да получат официално статут на продукти с традиционно специфичен характер в Европейския съюз (ЕС). Това става ясно от информация на в. "Стандарт", който се позовава на Сдружение "Традиционни сурово-сушени месни продукти".

След като решението на Брюксел влезе в сила, само 34 фирми ще могат да произвеждат луканките "Панагюрска", "Смядовска специална","Търновска", "Трапезица", "Троянска" и "Чумерна". Единствено те ще могат да правят и традиционните за България обикновена кайзерована пастърма, както и филе "Елена", врат "Тракия" и роле "Трапезица". Ако има други компании, които искат да правят тези продукти, те ще трябва да минат през сериозна пресявка и да докажат, че произвеждат точно по рецептата, одобрена от ЕС.

Още преди официалното разрешение на Брюксел продуктите, произведени по старата рецепта, вече се появиха на пазара. Тяхната премиера беше вчера, 7 ноември, на изложението "Месомания", което ще продължи до 10 ноември. Цената на патентованите продукти е с около 30% по-висока от тази на обикновените.

За този вид сертификация се говори още от есента на 2009 г. Тогава стана ясно, че в означените със знака на сдружението "Традиционни сурово-сушени месни продукти", а по-късно - с логото на Евросъюза храни с традиционен характер, няма да могат да се влагат изкуствени добавки. Соята и синтетичните подобрители ще са абсолютно забранени. Панагюрската луканка например ще се прави от 60% телешко или биволско и 20% нетлъсто свинско месо. Ще има ограичение за количеството сол, а допълнително ще могат да се добавят само черен пипер и кимион.

Сдружението беше учредно от 27 фирми във Варна по време на честването на 15-ата годишнина от създаването на Асоциацията на месопреработвателите в България. Целта му е да защитава пред Брюксел старите рецептури в производството на колбаси.

В началото на 2012 г. Европейската комисия съобщи, че е регистрирала наименованието "Горнооряховски суджук" (Gornooryahovski sudzhuk) в списъка на защитените географски указания. Това е първият отличен по този начин български селскостопански (земеделски) продукт. Списъкът съдържа около 1000 защитени географски указания, названия за произход, както и наименования на традиционни специалитети, пише БТА.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.